Bu hafta sizlere MobilyaDekorasyon.com firmalarının koleksiyonlarında yer alan, usta ellerin bin bir emekle yaptığı oymacılık sanatının zarif örneklerinden oluşan bir alışveriş rehberi hazırlardık..

Geçmişten günümüze uygulandığı mobilyanın hem estetik güzelliğini hem de değerini artıran oymacılık aynı zamanda insanlık tarihinin en eski sanatlarından biri… Ağaç oymacılığı başlangıçta estetik ve zevkten ziyade ihtiyaçları karşılamak amacıyla yapılmış, daha sonraları ise estetik değeri ön plana çıkarmak için uygulanmıştır. 'Ağaç malzeme üzerine çizilen bir şekli özel olarak hazırlamış kesici aletlerle gereksiz yerlerini çıkardıktan sonra şekillendirme sanatı' şeklinde tanımlanan oyma mobilyaya canlılık, zarafet, estetik ve kimlik kazandırıyor. Yüksek yüzey oymacılığı (çok derinlikli), doğal şekil oymacılığı ve kesme (Dekupe) oymacılık gibi farklı teknikleri bulunan oymacılık mobilyaların değerine değer katıyor. Özellikle klasik tarzı mobilyada sıkça kullanılan oyma, farklı motif ve desenleri mobilyaların yüzeyine taşıyor. İşte MobilyaDekorasyon.com firmalarının, oyma sanatının nadide örneklerini gözler önüne seren ürünlerinden bir seçki ...

> Ahmet Türkmen

Masif ahşap, eskitme, altın varak uygulamalı dresuarın tamamı el oyması… Oymacılığın muhteşem bir örneği konumundaki ahşap pufun oturma yeri ithal kadife kumaşla döşenirken, yüzeyinde altın eskitme cila tercih edilmiş.


> Ahmet Türkmen

Karyola, iki komodin ve aynalı şifonyerden oluşan yatak oda takımının tamamında el oyması ve antik cila kullanılmış.> Erdoğan Turgut

İskelet gürgen ağacından, font minderleri ve yastıklar kuş tüyü, son derece rahat, baza defne yapraklarının üst üste gelmesi şeklinde tasarlanarak oyulmuş ve varak çalışması yapılmış Monalisa kanepenin kumaş ve cila isteğe göre değişebiliyor.


> Erdoğan Turgut

İskeleti ıhlamur ağacından ve kaplaması dış budak olan Antik sehpa, varak çalışması ve oyma sanatıyla kendisini gösteriyor.


> Erdoğan Turgut

Eteğindeki oymanın zarafetiyle göz dolduran Confort kanepenin iskeletinde gürgen ağacı kullanılmış.


> Erdoğan Turgut

Oyma sanatının zarif bir örneğini teşkil eden klasik sehpanın iskeletinde gürgen ağacı kullanılmış.


> Mirage

Klasik tarzı ve geleneksel ahşap işçiliğinin güzel bir örneği olan Louis Yemek Odası Takımı masif çalışılmış. Vitrin, kontur büfe, masa ve sandalyeden oluşan takım masasının ayakları kalın masif üzerine işlenen el oymalarıyla dikkat çekiyor. Oymalarda gümüş varak patinenin uygulanırken, günümüzün trendi 'Miami finiş' cilayla bitirilmiş .
Üye Giriş
Facebook'la Bağlan
Home